Jak montować wykładziny dywanowe?

Jak montować wykładziny dywanowe? Wykładziny dywanowe mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim są one znacznie tańsze od paneli podłogowych, a dodatkowo ich montaż jest stosunkowo prosty. Niestety, niektórzy w dalszym ciągu kojarzą wykładziny z siermiężnymi czasami PRL-u, kiedy to królowały one w większości polskich domów. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie produkowane wykładziny wyróżniają się niezwykle wysoką jakością wykonania, dodają wnętrzom przytulnego charakteru, wygłuszają pomieszczenia, są miękkie w dotyku. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak samodzielnie można położyć wykładzinę dywanową w swoim domu. Warto wiedzieć, że nie jest to trudne, tylko trochę czasochłonne. Jeśli zaopatrzymy się odpowiednio wcześniej w niezbędne narzędzia, wtedy praca związana z położeniem wykładziny w domu nie powinna zająć nam dużo czasu. 

Dlaczego warto stawiać na wykładziny dywanowe? 

Z roku na rok liczba osób decydujących się na położenie wykładzin dywanowych w swoim domu dynamicznie rośnie. Wynika to z tego, że są one niezwykle interesującą alternatywą dla zwyczajnych dywanów oraz paneli podłogowych. Mogą one zastępować w efektywny sposób także szereg innych materiałów wykończeniowych, co wpływa nie tylko na uzyskany efekt aranżacyjny, ale także w rewelacyjny sposób wycisza całe pomieszczenie. Niewątpliwą zaletą wykładzin dywanowych jest ogromna różnorodność dostępnych wzorów i barw. Każda osoba bez względu na to jakie ma upodobania z pewnością odnajdzie taką wykładzinę dywanową, która będzie wpisywała się w jej potrzeby i oczekiwania. 

W porównaniu z dywanami, wykładziny kładzie się na całej powierzchni podłogi od ściany do ściany. Istnieje także możliwość wykorzystywania wykładzin do wykańczania bądź odnawiania schodów. Z tego względu decydując się na wykładziny dywanowe nie możemy zapomnieć o ich odpowiednim zamocowaniu. Jest to bardzo istotne, ponieważ musimy zadbać, by nie zmieniały swojego położenia podczas chodzenia po pomieszczeniu, ponieważ w przeciwnym razie mogłoby to doprowadzić do wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń. 

Specjaliści wyróżniają dwa podstawowe sposoby na zamontowanie wykładziny dywanowej. Jeden z nich polega na wykorzystaniu taśmy, drugi – kleju. W chwili obecnej klienci mogą zaopatrywać się w bardzo szeroką gamę klejów do wykładzin. Decyzję odnośnie wyboru konkretnego preparatu należy podjąć uwzględniając rodzaj wykładziny i podłoża. Z kolei zakup taśmy do wykładziny jest stosunkowo łatwiejszy. Na rynku dostępne są dwa rodzaje taśm – dwustronnie klejące i taśmy samoprzylepne z rzepem. 

Jak położyć wykładzinę dywanową – instrukcja krok po kroku 

Aby rozpocząć proces układania wykładziny dywanowej, w pierwszej kolejności musimy zadbać o przygotowanie podłoża. Trzeba zadbać, by było ono stabilne i optymalnie wyrównane. W żadnym wypadku nie mogą tam znajdować się resztki kleju po poprzedniej wykładzinie. Następny krok to rozłożenie wykładziny. Należy to zrobić kilka godzin przed rozpoczęciem pracy. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób wykładzina dostosowuje się do temperatury panującej w danym pomieszczeniu oraz rozprostuje się, dzięki czemu nie będzie zaginała się podczas układania. Specjaliści wskazują, że wykładzina ma zachodzić na ścianę na około 10 cm. 

Następny krok to docinanie wykładziny. Uwaga: tę czynność trzeba wykonywać w sposób bardzo dokładny i ostrożny. Wykorzystując specjalny profil trzeba ją mocno docisnąć do linii, która łączy podłogę ze ścianą oraz przyciąć nożem do wykładzin. Później przychodzi czas na docinanie na rogach. Mowa tutaj nie tylko o narożnikach wewnętrznych ale także zewnętrznych. Części wykładziny wystające na ścianę nie powinny być przecięte do końca. 

Łączenie wykładziny i montaż listew

Po docięciu przychodzi czas na łączenie wykładziny. W niektórych przypadkach zdarza się, że do położenia wykładziny w całym pomieszczeniu jeden arkusz nie wystarczy. Wówczas płachty muszą być nałożone na siebie około 3-5 cm. Należy zwracać uwagę, by włosie było skierowane w tę samą stronę. Potem bardzo ostrym nożem przycinamy obie warstwy przy kątowniku. Wówczas wykładziny znajdą się bardzo blisko siebie, a łączenia staną się prawie niewidoczne. Należy jednak pamiętać o tym, by użyć do tego celu bardzo ostrego noża. 

Po połączeniu wykładzin przychodzi czas na montaż listew. Dzięki nim wykładzina będzie stała nieruchomo na swoim miejscu. Listwy należy zamocować w miejscu łączenia wykładzin z innym materiałem, czyli przede wszystkim w progu. W przypadku, gdy widoczne są różnice poziomów, można je zmniejszyć decydując się na zakup specjalnej listwy.

Klejenie 

Ostatnim krokiem jest klejenie. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, można to wykonywać wykorzystując specjalny klej do wykładzin bądź taśmę. Klejenie taśmą trwa krócej. Umieszcza się ją około 3 cm od ścian i tworząc w ten sposób siatkę w odstępach od 50 do 100 cm. Z kolei klej należy rozprowadzić po całej powierzchni podłogi. Gdy rozwijamy rulon z wykładziną trzeba mocno dociskać ją do kleju. Dzięki temu mocno się przyklei i będzie wyróżniała się wysoką trwałością. 

Oferujemy szeroko zakrojoną pomoc od początku procesu powstawania projektu, aż do zakończenia jego realizacji i obsługi po inwestycyjnej.

Adres

Os. Strusia 4
31-807 Kraków


ul. Popiełuszki 2D
32-050 Skawina

Social Media

All Rights Reserved © 2019 carpet.pl |  SEO by Wild Moose