Co pod wykładziny dywanowe?

Co pod wykładziny dywanowe? Nie trzeba być specjalistą z zakresu wykończenia wnętrz, aby móc wywnioskować, że wykładziny dywanowe cieszą się coraz większą popularnością. Problematyczna może być jednak kwestia odpowiedniego ułożenia danego materiału. Kluczowe jest bowiem odpowiednie przygotowanie podłoża, o czym wiele osób zapomina. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przygotowując podłoże pod wykładzinę? Jak przygotować podłogę pod ułożenie wykładziny? W jaki sposób postępować, jeśli na podłodze już wcześniej położono wykładzinę? Co należy umieścić pod wykładzinę dywanową? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przygotowując podłoże pod wykładzinę?

Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, że wykładziny bez większych problemów mogą być ułożone na wylewkach betonowych, o ile zostały one wykonane w sposób prawidłowy i zagruntowane. Zanim rozpoczniemy proces związany z układaniem wykładziny, w pierwszej kolejności powinniśmy zweryfikować czy podłoże jest do tego przygotowane. Okazuje się bowiem, że powierzchnia musi być równa, wyczyszczona, sucha, wytrzymała i ponadprzeciętnie stabilna. To właśnie od tego będzie zależało, jaka będzie żywotność wykładziny, na której zakup się zdecydowaliśmy. Specjaliści twierdzą, że jeśli powierzchnia nie jest równa, wówczas istnieje realna możliwość jej odkształcenia, przecierania i zniszczenia. W skrajnych przypadkach mogą nawet powstać dziury. Wykładziny dywanowe wymagają zatem optymalnego przygotowania podłoża, w przeciwnym wypadku jesteśmy poważnie narażeni na dodatkowe koszty. 

Jak przygotować podłogę pod ułożenie wykładziny?

W trakcie przygotowania podłoża należy usunąć elementy, które mają negatywny wpływ na żywotność zakupionego przez nas materiału. W pierwszej kolejności zaleca się sprawdzenie czy podłoże jest równe, jednocześnie nie ma w nim uszkodzeń, dylatacji bądź szczecin. W sytuacji, gdy uda nam się zaobserwować takie elementy, wówczas niezbędne jest ich niezwłoczne zlikwidowanie. Wszelkie zgrubienia należy usunąć, natomiast szczeliny wypełnijmy naprawczą żywicą.

Pamiętajmy o tym, aby wszystko odpowiednio wyrównać. Kiedy powierzchnia podłoża zostanie wyrównana, wówczas naszym kolejnym krokiem jest jej zaszpachlowanie. W zależności od tego, w jakim stanie jest podłoże, niezbędne będzie zagruntowanie całej powierzchni lub tylko określonych fragmentów. Wówczas możemy mieć pewność tego, że uda się nam ją wzmocnić, wyrównać chłonność, jednocześnie zagwarantować niemalże idealną przyczepność.

Kiedy gruntowanie zakończy się powodzeniem, wówczas zaczekajmy tak długo, aż podłoga dokładnie wyschnie. Poziom wilgotności podłoża nie powinien bowiem przekraczać wartości 2%. Warto dokonać szczegółowe pomiary- gdy poziom będzie przekroczony, to siłą rzeczy musimy wstrzymać się z montażem. Wylewka musi mieć odpowiedni poziom wilgotności, w przeciwnym wypadku całość może zakończyć się niepowodzeniem. 

W jaki sposób postępować, jeśli na podłodze już wcześniej położono wykładzinę?

Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których na podłodze mamy już wykładzinę, jednocześnie jesteśmy zainteresowani zastąpieniem jej nową. Wbrew pozorom niewiele to zmienia w praktyce. Nadal obowiązują niemalże identyczne wymagania, jeśli chodzi o przygotowanie podłoża. Stara wykładzina powinna być zdjęta z podłogi, razem z innymi pozostałościami. Mowa o chemii montażowej, jak chociażby kleje, taśmy. Sprawdźmy również, czy podłoga nie wymaga dalszych działań z naszej strony. Dla wielu osób może się to wydawać niedorzeczne, ale w tym przypadku nasze zadanie będzie trudniejsze, tym bardziej, jeśli poprzednie podłoże zostało zamontowane solidnie. Z praktycznego punktu widzenia musimy liczyć się bowiem z większą ilością pozostałości po chemii. Trudno jest ją usunąć bez odpowiednich narzędzi i urządzeń. W takich przypadkach zalecane jest zatem skorzystanie z usług specjalistów. Niekiedy samodzielne działania mogą sprawić, że nasze końcowe koszty będą jeszcze wyższe, aniżeli wyniosłyby w przypadku zatrudnienia profesjonalnej firmy. 

Co należy umieścić pod wykładzinę dywanową?

Podkłady pod wykładziny należy stosować w przypadku wykładzin dywanowych na tekstylnej bądź lateksowej bazie. Jeśli dolną warstwą materiału jest pianka bądź filc, wówczas dodatkowy podkład nie jest konieczny. W innych wypadku należy pamiętać o tym, że grubość podkładu wpływa na izolację akustyczną, termiczną, a także na mniej oczywisty komfort użytkowania. Jeśli podkład pod wykładzinę jest gruby, wówczas pomieszczenie będzie doskonale wyciszone. Na gruby podkład z powodzeniem możemy również się zdecydować, jeśli zależy nam na tym, by stworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi. Niezwykle ważne jest też to czy w pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe. Okazuje się bowiem, że niektóre podkłady charakteryzują się wysokim oporem cieplnym- wówczas stosowanie ich nie jest zalecane w tego typu pomieszczeniach.

Oferujemy szeroko zakrojoną pomoc od początku procesu powstawania projektu, aż do zakończenia jego realizacji i obsługi po inwestycyjnej.

Adres

Os. Strusia 4
31-807 Kraków


ul. Popiełuszki 2D
32-050 Skawina

Social Media

All Rights Reserved © 2019 carpet.pl |  SEO by Wild Moose