Wykładziny dywanowe – jak wybrać?

Wykładziny dywanowe – jak wybrać? Wykładziny dywanowe stały się ostatnimi czasy czymś, co coraz częściej trafia nie tylko do biur, hoteli i tego typu obiektów, ale i do mieszkań i domów. Nie ma się czemu dziwić – z postawienia na nie płynie w końcu całe mnóstwo zalet. Jak jednak wybrać taką wykładzinę, która sprawdzi się w akcji, spełni oczekiwania i sprosta wymaganiom narzucanym jej zarówno przez nas, jak i przez miejsce, w obręb którego będzie miała trafić? O tym opowiemy w naszym dzisiejszym wpisie.

Czym kierować się przy wyborze wykładzin dywanowych?

Różni ludzie w różny sposób kupują wykładziny dywanowe. Jak wybrać takie, które rzeczywiście spełnią oczekiwania i będą w stanie posłużyć nam długimi latami? Warto przede wszystkim dowiedzieć się, co liczy się w nich najbardziej. Wtedy też będzie się miało świadomość co do tego, na co w tym wyborze zwracać największą uwagę. Poniżej prezentujemy kilka tych rzeczy, którym należy przy tym nadać priorytet.

  • Jakość wykonania – szeroko pojęta jakość wykonania to podstawa każdej wykładziny. Bardzo łatwo jest ją określić po prostu biorąc fragment wykładziny do ręki. Jeśli jest ona zbyt “wiotka”, jakość jest zbyt słaba. Jeśli zaś włosie wykładziny jest zbyt rzadkie, świadczy to o tym samym. Jakość to podstawa, która wpływa nie tylko na wygląd wykładziny, ale też na jej trwałość oraz to, jak zachowuje się w codziennym użytkowaniu.
  • Długość włosia – długość włosia to jeden z ważniejszych aspektów użytkowych wykładziny dywanowej. Nie należy jednak wychodzić z założenia, że im dłuższe jest włosie, tym lepiej. Nie może ono być zbyt krótkie, gdyż może doprowadzić do zbyt dużej szorstkości. Długość włosia warto dostosować do użytkowników i ich potrzeb. Jeżeli zatem wykładzina trafi do pokoju dziecka, włosie powinno być dłuższe. Dzieci lubią miękkie podłoże. Wykładzina na korytarz może zaś posiadać nieco krótsze włosie.
  • Cena – oczywistym jest, że jednym z kryteriów musi być cena. Zwłaszcza wtedy, gdy planuje się obłożyć wykładziną większą powierzchnię. Kupując bezpośrednio o producenta warto negocjować tę cenę.
  • Producent – to podstawa wyboru. Decydując się na wykładzinę warto postawić na tego, który jest znany ze swojej jakości i uczciwej ceny, adekwatnej właśnie do tej jakości. Na rynku działa wielu producentów lecz nie każdy jest godny uwagi. Warto więc poczytać jeszcze zanim postawi się na konkretną firmę.
  • Faktura – wykładziny dotykowe kładzie się w mieszkaniach po to, by móc pozbyć się butów i chodzić boso. Dokładnie tak, jak robi się to na dywanie. Dlatego tak istotna jest ich faktura i to, by były one przyjemne w dotyku (o ile oczywiście dom czy mieszkanie jest ich miejscem przeznaczenia). Warto odrzucać te, które są zbyt szorstkie, ale też zbyt delikatne. Należy przy tym pamiętać, że wykładziny “wyrabiają się” z czasem. Dlatego też rozsądne jest postawienie na średnią twardość włosia.

Oczywiście przy wyborze wykładziny dla siebie nie należy ignorować jej wyglądu. Tutaj jednak ma się zwykle duża swobodę w wyborze, a niektórzy producenci pozwalają nawet na personalizację wykładzin, na które się stawia.

Najlepszy sposób na wybór wykładziny dywanowej

Wybierając wykładzinę dywanową na samym początku warto ustalić własne wymagania co do jej ostatecznego kształtu. Zacząć można od ustalenia miejsca przeznaczenia. Wykładziny do domu muszą odznaczać się innymi cechami od tych, które trafią chociażby na korytarz hotelu. Dobrze jest też ustalić własny budżet oraz wymagania co do walorów estetycznych.

Mając już ustalone własne potrzeby, można przejść do wyboru firm zajmujących się sprzedażą tego typu wykładzin (a często i ich produkcją). Tutaj należy być najbardziej wymagającym i wybrać kilku takich producentów, których produkty będą cieszyć się dobrymi opiniami, a przy okazji będą zdecydowanie najlepszej jakości. Ważne jest też to, by wstrzeliwały się w budżet, jaki się posiada, a przy okazji były w stanie sprostać wcześniej ustalonym wymaganiom i oczekiwaniom.

Ostatnim i najważniejszym krokiem jest porównanie firm, które się wybrało pod tymi względami, które uznało się za najistotniejsze. Wykładziny trzeba zobaczyć na żywo – chociażby w formie ich próbek (również sklepy internetowe przysyłają takowe). Pozwoli to zorientować się w temacie. Samo porównanie zaś doprowadzi do rozeznania na rynku i stworzenia sobie pola do ewentualnych negocjacji z tą firmą, z usług której ostatecznie postanowi się skorzystać.

Podsumowanie

Choć wciąż najpopularniejszym materiałem do pokrywania podłóg są panele i płytki, coraz większą popularnością cieszą się wykładziny dywanowe. Jak wybrać taką, która sprawdzi się w konkretnym przypadku? Przede wszystkim należy podejść do tego w sposób rozsądny, a zawczasu ustalić własne oczekiwania względem niej. Ważne jest też miejsce przeznaczenia. Nade wszystko jednak trzeba mieć świadomość co do tego, jak istotny w tym wszystkim jest wybór jej producenta. To on tak właściwie definiuje każdy kolejny czynnik wpływający na szeroko pojętą satysfakcję z zakupu wykładziny. Niezależnie od tego, jakie będzie jej przeznaczenie i gdzie ona tak właściwie trafi.

Oferujemy szeroko zakrojoną pomoc od początku procesu powstawania projektu, aż do zakończenia jego realizacji i obsługi po inwestycyjnej.

Adres

Os. Strusia 4
31-807 Kraków


ul. Popiełuszki 2D
32-050 Skawina

Social Media

All Rights Reserved © 2019 carpet.pl |  SEO by Wild Moose