Jak zabezpieczyć brzegi wykładziny?

Jak zabezpieczyć brzegi wykładziny? Wykładzina dywanowa dostarczana jest do sklepów bez oryginalnej ochrony brzegów. Dzieje się tak, ponieważ jest kupowana w różnych rozmiarach dopasowanych do konkretnego pomieszczenia i wymaga cięcia. Jednak przed położeniem jej na podłodze trzeba brzegi odpowiednio zabezpieczyć, wybierając najbardziej optymalną metodę. Jest to potrzebne nie tylko dla uzyskania efektu estetycznego, ale również przeciwdziałania pruciu podczas użytkowania.  

Kiedy należy zabezpieczyć brzegi wykładziny?

Wykładzina układana jest od ściany do ściany, nigdzie nie widać krawędzi, jest przykryta cokołem. Jeżeli boki wykładziny nie są schowane pod listwą przypodłogową wpływa to na wygląd końcowy. Zabezpieczenie jej brzegów najlepiej wykonać od razu po zakupie, ale można ten zabieg przeprowadzić już w czasie użytkowania. Jest to konieczne najczęściej w sytuacji, gdy krawędzie wyglądają na zniszczone lub podczas przemeblowania, gdy w niektórych obszarach wykładziny odcisnęły się meble. Zdarza się, że widoczna jest konieczność odcięcia pewnej części wykładziny i wykończenie jej brzegów. Jeżeli straciła ona w naszych oczach na atrakcyjności można pociąć ją na części, zabezpieczyć ranty i stworzyć w salonie na przykład strefę wypoczynkową czy też jadalną.     

Jak zabezpieczyć brzegi wykładziny?

Jednym ze sposobów zabezpieczenia brzegów wykładziny jest jej obszycie nicią, inaczej mówiąc ścieg overlock. Do tego celu wykorzystywane są różne narzędzia i nici w wybranym kolorze, który odpowiada barwie wykładziny. Uzyskany efekt jest estetyczny, ale niektórzy decydują się na odmienne odcienie, dodając na przykład do granatowej wykładziny czerwone obszycie. Overlock to oczywiście maszynowe obszywanie nićmi z polipropylenu, dlatego osiągany jest doskonały końcowy rezultat. Jest najczęściej wykorzystywane do obrobienia wykładzin wykonanych z takich materiałów jak: wiskoza, polipropylen, poliester. Obszycie wykładziny doskonale zabezpieczy brzegi przed strzępieniem. Overlock nie zmniejsza trwałości pokrycia podłogowego, ale jedynie poprawia jego wygląd. Sam w sobie może stać się elementem wystroju podłogi, w końcu można dobrać kolor nici, który będzie współgrał z głównym wzorem i korzystnie go cieniować.

Ręczne obszywanie wykładzin 

Ręczne zabezpieczanie brzegów wykładzin ma zastosowanie przy materiałach z wełny oraz ręcznie wiązanych. Maszynowe obszywanie nie przyniosłoby oczekiwanego efektu, ponieważ przy overlocku wykorzystywana jest nić z polipropylenu. Kiedy jeszcze warto wybrać metodę ręczną? Zdarza się, że wykładzina dywanowa ma kruchy oraz sztywny spód, który przy obszywaniu maszynowym mógłby ulec uszkodzeniu lub szybkiemu zniszczeniu.

Zabezpieczenie brzegów wykładziny za pomocą kleju na gorąco

Wyżej wymienione metody wykonywane są przez specjalistów, ponieważ samodzielne wykonanie wymagałoby posiadania odpowiedniej maszyny albo poświęcenia dużej ilości czasu i posiadania pewnych umiejętności. Również ochrona brzegów wykładziny z użyciem kleju jest realizowana przez fachowców, którzy posiadają wiedzę na ten temat. Po zakupie wykładziny w odpowiednim rozmiarze jej brzegi są okrywane niewielką warstwą roztopionego kleju. Kiedy najlepiej zastosować taką metodę? To dobry wybór w przypadku wykładzin z gęstym i wysokim runem. Po zabezpieczeniu krawędzie nie będą się rozwarstwiały.

Zabezpieczenie brzegów wykładziny taśmą dekoracyjną

Wykorzystując taśmę ozdobną do zabezpieczenia boków wykładziny dużo łatwiej będzie uzyskać pożądany dobry efekt. Takie obszycie jest efektowne i zmienia na korzyść wygląd wykładziny na podłodze, barwna lamówka pięknie ożywi monochromatyczną wykładzinę a przy okazji odnowi wygląd wnętrza. Dostępne są różne taśmy wykonane z dobrych materiałów jak: poliester, bawełna, welur, polipropylen, imitacja skóry. Takie obszycie jest miłe w dotyku, cechuje go efektowny połysk, może też mieć strukturę plecionki, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pomieszczeniach urządzonych w stylu boho lub skandynawskim.

Samodzielne zabezpieczenie brzegów wykładziny

Można pokusić się o samodzielne obszywanie brzegów wykładziny dywanowej, lecz jest to pracochłonne i nie zawsze przynosi oczekiwany efekt wizualny. Trzeba posiadać ostre i duże nożyce, wytrzymałą taśmę z klejem, żelazko. Pracę zaczynamy od przycięcia wykładziny, najpierw oczywiście zaznaczając właściwe miejsce. Po czym, warto taką wykładzinę uprać, aby usunąć luźne nitki. Następnym etapem jest oklejenie brzegów taśmą z klejem, należy ją zgiąć i zawinąć wokół boku wykładziny. Kolejny krok to zaprasowanie taśmy żelazkiem z obu stron. Klej na taśmie jest termoczuły dlatego mocno zespoli ze sobą obie powierzchnie.

Zlecenie usługi zabezpieczenia brzegów wykładziny nie wiąże się z dużymi kosztami, dlatego niewiele osób bierze pod uwagę wykonywanie tego w domu. Jeżeli zależy nam na czasie samodzielne obszywanie boków wykładziny mija się z celem. Wykonanie tego zadania przez specjalistę przebiegnie szybko a uzyskany rezultat spełni nasze oczekiwania. Wykładzina będzie wykończona równo a zastosowane obszycie przetrwa wiele lat. 

Oferujemy szeroko zakrojoną pomoc od początku procesu powstawania projektu, aż do zakończenia jego realizacji i obsługi po inwestycyjnej.

Adres

Os. Strusia 4
31-807 Kraków


ul. Popiełuszki 2D
32-050 Skawina

Social Media

All Rights Reserved © 2019 carpet.pl |  SEO by Wild Moose