Jak łączyć wykładziny dywanowe? Wykładziny dywanowe są coraz częstszym elementem pokrycia powierzchni. Choć niegdyś kojarzone były wyłącznie z przestrzenią biurową, dziś coraz łatwiej jest je zobaczyć również w budynkach mieszkalnych – zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Można powiedzieć, że przyszedł na nie czas, a ich popularność stale rośnie. Nie tylko ze względu na estetykę, jaką gwarantują, ale też wytrzymałość, której są gwarantem. Tę pierwszą popsuć może wyłącznie ich nieumiejętne połączenie. W tym wpisie podpowiemy, jak go uniknąć i jak wykonać je w sposób prawidłowy.
Łączenie wykładzin dywanowych – krok po kroku
Jak łączyć wykładziny dywanowe? Mimo, że dla laika może się to wydać dość trudne, w rzeczywistości jest to proces, którego założenia można łatwo pojąć. Z tym jednak, że łączenie to nie jest proste. Jest za to łatwe do zepsucia. Krok po kroku cały proces streszczamy poniżej.
- Przed położeniem wykładziny i rozpoczęciem jej łączenia, trzeba przygotować jej podłoże – musi ono być gładkie i wyrównane. Łączone podłoże musi się znajdować na dokładnie tej samej wysokości co to, które już posiada wyłożoną wykładzinę.
- Docięcie wykładziny – wykładzina ma to do siebie, że można ją docinać. Należy tutaj pamiętać o tym, że ucinając zbyt duży kawałek nie będzie się dało tego “cofnąć”. Jeżeli zaś utnie się zbyt mało, zawsze możliwe będzie dodatkowe docięcie. Docinanie musi być dokładne – przy łączeniu warto zwrócić uwagę na to, ile przestrzeni pozostało jeszcze do przykrycia.
- Ułożenie wykładziny na miejscu – dociętą wykładzinę należy położyć w taki sposób, aby maksymalnie przylegała do już położonej części. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na kierunek włosia, który musi być taki sam w obu przypadkach.
- Przyklejenie dołączanego kawałka w dokładnie taki sam sposób, jak to się robi przy właściwym kładzeniu wykładziny.
Warto mieć na uwadze fakt, że niektóre wykładziny dywanowe posiadają mniej standardowe wzory. W tym przypadku należy być szalenie precyzyjnym. Inaczej bowiem można popsuć cały efekt. Jeżeli wzory są rozsiane “rzadko”, należy za wszelką cenę unikać konieczności łączenia ich w środku. Gdy już do tego dojdzie, nie można doprowadzić do jakichkolwiek strat materiału po stronie wzoru.
Samodzielnie czy w asyście profesjonalistów – jak łączyć?
Samodzielne łączenie wykładzin dywanowych jest czymś jak najbardziej wykonalnym i polecanym – ale tylko w przypadku wykładzin o jednolitej strukturze, bez wymyślnych wzorów, utrzymanych w jednym kolorze. Wtedy też ryzyko popełnienia pomyłki jest stosunkowo niewielkie. Wystarczy więc zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i podejść do tego wszystkiego na spokojnie, przede wszystkim dokładnie wszystko mierząc.
Problem zaczyna się w momencie, w którym wykładzina posiada oryginalne zdobienie – wzory, kształty, dodatkowe kolory. Wtedy też liczy się tutaj olbrzymia precyzja, ale też przemyślane łączenie. W takiej sytuacji najbardziej opłaca się sięgnąć po pomoc profesjonalistów, którzy zadbają o to, by osiągnąć zadowalający efekt. Przede wszystkim jednak wezmą na siebie odpowiedzialność za ten właśnie efekt. W przypadku niepowodzenia w łączeniu wykładziny, zwrócą oni jej koszt lub wymienią ją na nowy model.
Usługę łączenia wykładzin dywanowych (a tak właściwie kompleksową usługę ich kładzenia, którego nieodzowną częścią jest właśnie łączenie) oferują praktycznie wszyscy producenci wykładzin. Poprzedza ją zwykle dokładny pomiar konkretnego pomieszczenia, który bardzo często pozwala takiej firmie przygotować gotowe do położenia i połączenia fragmenty wykładziny w swojej własnej firmie, w sposób bardzo dokładny, przy użyciu nowoczesnych technologii. W ten sposób minimalizuje się ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek pomyłki.
Aby zatem zebrać to wszystko do kupy warto powiedzieć, że samodzielne łączenie wykładziny dywanowej jest możliwe i polecane tylko wtedy, gdy ma się świadomość swoich własnych umiejętności technicznych, ale też jest się w stanie przełknąć ewentualne niedociągnięcia właśnie w kwestii łączenia wykładzin. Można sobie na to pozwolić chociażby w biurze, gdzie nie zwraca się na to większej uwagi. Jeśli jednak oczekuje się spektakularnego efektu i braku widoczności łączeń wykładziny, albo też po prostu wykańcza się dom i nie chce się zmagać z jakimikolwiek przeciwnościami losu, warto postawić na usługi profesjonalistów. W ten sposób będzie się miało absolutną pewność, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem.
Podsumowanie
Wiedząc, jak łączyć wykładziny dywanowe jest się w stanie podjąć świadomą decyzję na temat tego, czy tak właściwie będzie się chciało podjąć tego samodzielnie. Choć proces ten nie należy do bardzo skomplikowanych, wymaga mnóstwa precyzji i wiedzy. Nieumiejętne przeprowadzenie go jest w stanie zepsuć cały efekt wizualny, a przy okazji przyczynić się do mniejszej trwałości podłoża. Tego zaś zazwyczaj chce się uniknąć. Dlatego też często lepiej jest skorzystać z usług profesjonalistów. Najlepiej przy okazji zakupu samej wykładziny. Większość producentów oferuje jej sprzedaż z usługą montażu w pakiecie.