Jak czyścić dywany i wykładziny?

Jak czyścić dywany i wykładziny? Co powoduje zabrudzenie dywanów i wykładzin? Osadza się na nich kurz, w którym zaczynają rozwijać się roztocza. Jego produkty przemiany materii są silnym alergenem. Okolica ta jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci, alergików i osób starszych. Drugim problemem są plamy, dlatego z elementu dekoracji wnętrz zamieniają się w przedmiot, który trzeba natychmiast wyczyścić. Takie prace w warunkach domowych są dość proste do przeprowadzenia jednak wykładziny obiektowe wymagają użycia profesjonalnych maszyn. Firma Carpet oferuje pielęgnację takich powierzchni, daje to możliwość utrzymania estetycznego wyglądu podłóg. Usługa obejmuje maszynowe czyszczenie wykładzin dywanowych, PCV, kauczukowych.

Jak czyścić dywany i wykładziny?

Dywany i wykładziny należy regularnie czyścić. W produktach z długim włosiem gromadzi się duża ilość drobnego kurzu.

Aby zapobiec przedostawaniu się roztoczy do domu, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi czyszczenia:

  • Czyścić dywany i wykładziny dywanowe przynajmniej raz na 7-10 dni.
  • Przed czyszczeniem usuń sierść zwierząt i drobne zanieczyszczenia.
  • Po obróbce na mokro dokładnie wysusz produkty z włosiem.
  • Natychmiast usuwaj plamy z dywanów, ponieważ stary brud jest trudny do usunięcia.
  • Wybierając odplamiacz, weź pod uwagę odcień i rodzaj włosia.

Amatorskie czyszczenie dywanów i wykładzin różni się od profesjonalnego czyszczenia, ponieważ w domu nie posiadamy specjalnego sprzętu i rozpuszczalników organicznych. Domowa opcja pielęgnacji jest trochę jak bioczyszczenie, ręczna obróbka środkami czyszczącymi. Jak czyścić wykładziny z PCV? Ten proces przebiega bardzo sprawnie, wystarczy rozprowadzić na powierzchni środek czyszczący i pozostawić na kilka minut. Kolejny krok to szorowanie wykładziny, zebranie brudu przy użyciu mopa a następnie przemycie czystą wodą i pozostawienie do wyschnięcia.

Chemikalia i sprzęt do czyszczenia dywanów i wykładzin

Profesjonalne czyszczenie dywanów i wykładzin zawsze zaczyna się od odkurzenia i nie należy ignorować tej zasady. Wtedy późniejsze czyszczenie środkami ludowymi lub chemią gospodarczą będzie bardziej skuteczne. Przy regularnej pielęgnacji powłoki długo zachowują przyzwoity wygląd. Jeśli w arsenale urządzeń gospodarstwa domowego znajduje się odkurzacz parowy, znacznie łatwiej jest dbać o takie produkty, w połączeniu z dobrym szamponem usuwa świeże plamy i zabija mikroskopijne roztocza.

Dywan i wykładzinę dywanową skutecznie wyczyścisz szamponem, mydłem w płynie, roztworem domowego proszku do prania i sprayem do produktów z włosiem. Każdy środek musi posiadać obfitą pianę, która daje maksymalną moc czyszczenia. Gąbką lub miękką szczotką nakłada się pianę na stos, pozostawia na kilka minut. Pozostałą pianę z rozpuszczonym brudem usuwa się czystą wilgotną ściereczką. Po usunięciu detergentu mokrą powłokę należy osuszyć suchą miękką ściereczką i wysuszyć suszarką do włosów.

Używanie octu, sody oczyszczonej i proszku

Domowy środek na bazie sody, proszku i octu ma doskonałe działanie czyszczące. W celu przygotowania roztworu do odpowiedniego naczynia wlać pół szklanki wrzącej wody i 70 ml octu, dodać łyżkę stołową sody i jedną dużą łyżkę proszku. Dobrze wymieszaj mieszaninę, a następnie za pomocą spryskiwacza nałóż ją na zanieczyszczoną powierzchnię. Do czyszczenia dywanu użyj bawełnianej szmatki. Resztki środka czyszczącego z produktu zbiera się wilgotną gąbką.

Kwasek cytrynowy

Aby usunąć trudne plamy, możesz użyć kwasku cytrynowego. Na zabrudzoną powłokę nanieś odrobinę stężonego roztworu lub świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Pozostaw na kilka godzin, a następnie zmyj wodą. Płukanie pomaga skutecznie odkleić lepkie kosmki.

Usuwanie plam gliceryną

Każda wykładzina tekstylna z czasem się brudzi, zwłaszcza w salonie. Jeśli jakiś napój wyleje się na dywan, spróbuj natychmiast zetrzeć płynną plamę szmatką. Pozostały brud zmywa się stężoną wodą z mydłem. Starą plamę z dywanu skutecznie usuniesz za pomocą gliceryny. Aby to zrobić, związek organiczny pozostawia się na 1-2 godziny. Następnie produkt wycieraj wilgotną szmatką.

Nadtlenek

Możesz skutecznie wyeliminować brud z dywanu lub wykładziny za pomocą nadtlenku wodoru. Ten produkt najlepiej stosować na jasnych przedmiotach. Zwilż powstałą plamę wodą, a następnie przetrzyj ją roztworem antyseptycznym (3%) i natychmiast usuń miękką szczoteczką. Jeśli cała powierzchnia dywanu jest brudna, wyczyść brud w kierunku środka. Małe miejsce jest traktowane w jednym kierunku, delikatnie wygładzając stos. W razie potrzeby zabrudzoną powłokę kilkakrotnie czyścić nadtlenkiem.

Cechy czyszczenia na sucho z brudu

Zabrania się zamoczenia dywanu i wykładziny z naturalnego materiału. Aby uniknąć kurczenia się i deformacji produktu, produkty z naturalnym włosiem należy poddawać wyłącznie czyszczeniu chemicznemu. Przed czyszczeniem na sucho dywan jest odkurzany w celu usunięcia kurzu i uniesienia włosia. W procesie czyszczenia proszek czyszczący jest rozprowadzany na powierzchni wykładziny dywanowej równą warstwą. Produkt jest wbijany w stos za pomocą urządzenia do czyszczenia na sucho i pozostawiony na chwilę. Resztki usuwa się odkurzaczem, a czysty stos produktu wygładza.

Jak zapobiegać zabrudzeniu dywanów i wykładzin?

Korzystnym zabiegiem jest polimeryzacja podłóg polegająca na naniesieniu na posadzkę substancji chemicznych tzw. polimery. Po wyschnięciu powstaje twarda i wytrzymała powłoka. Dzięki temu wierzchnia warstwa podłogi jest, miej narażona na ścieranie przez brud, kurz, piasek. Powstaje warstwa ochronna posiadająca właściwości antypoślizgowe, ponadto polimeryzacja znacznie usprawnia sprzątanie i utrzymanie wykładzin w czystości. Taki zabieg wykonywany jest w pomieszczeniach w których odbywa się duży ruch i trzeba często myć wykładziny. Poza instytucjami z zabiegu korzystają właściciele prywatnych domów, którzy wykorzystują taką podłogę w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Polimeryzację podłóg wykonuje firma Carpet zabezpiecza wykładzinę PCV, linoleum, kauczuk, kamień.

Oferujemy szeroko zakrojoną pomoc od początku procesu powstawania projektu, aż do zakończenia jego realizacji i obsługi po inwestycyjnej.

Adres

Os. Strusia 4
31-807 Kraków


ul. Popiełuszki 2D
32-050 Skawina

Social Media

All Rights Reserved © 2019 carpet.pl |  SEO by Wild Moose