Jak kłaść wykładziny dywanowe?

Jak kłaść wykładziny dywanowe? Nie da się ukryć, że wykładziny dywanowe cieszą się coraz większą popularnością. Jest to materiał, który umożliwia estetyczne wykończenie poszczególnych pomieszczeń. Montaż takiego rozwiązania może okazać się jednak wysoce problematyczny, tym bardziej dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w tym zakresie. Jakie wykładziny dywanowe najlepiej przewodzą ciepło? W jaki sposób należy je kłaść? Jak są zbudowane? Jak w praktyce wygląda proces związany z montowaniem wykładziny? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jakie wykładziny dywanowe najlepiej przewodzą ciepło?

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że na ogrzewanie podłogowe stosowane są jedynie takie wykładziny dywanowe, które posiadają specjalistyczne oznaczenie- na jego podstawie możemy wywnioskować, że są one dopuszczone do takiego, a nie innego zastosowania. Takie informacje umieszczone są na etykietach lub technicznych kartach produktów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że właściwie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o surowiec, z którego taka wykładzina została wykonana. Jakie jednak najlepiej są w stanie przewodzić ciepło? Otóż do takowych zaliczane są przede wszystkim te tkane na podkładzie z syntetycznej juty. Warto mieć świadomość tego, że o rodzaju podkładu informują specjalne oznaczenia znajdujące się na produkcie. Przed zakupem wykładziny powinniśmy pamiętać, że im wyższe i gęstsze jest runo, tym wolniej z pomieszczenia będzie wydostawało się ciepło. Na uwagę zasługuję również mniej oczywisty fakt, mianowicie filcowe podkłady mają tendencję do większego kumulowania ciepła, aniżeli do jego przewodzenia.

W jaki sposób należy kłaść wykładziny dywanowe?

Specjaliści twierdzą, że wykładziny dywanowe z powodzeniem mogą być montowane zarówno na wodnym, jak i elektrycznym ogrzewaniu. Kluczowy jest jednak sposób instalacji. Jeśli nie znamy się na wykonywaniu tego typu czynności, wówczas najrozsądniejsze jest zlecenie takiego zadania profesjonalnej firmie, która doskonale wie, w jaki sposób postępować w takich sytuacjach. Największą popularnością cieszą się dwie metody: klejowa i bezklejowa (w systemie naciągu). W tym miejscu powinniśmy pamiętać o tym, że klejąc wykładzinę do podłogi powinniśmy stosować kleje atestowane, które przystosowane są do podłogowego ogrzewania. Na dzień dzisiejszy takie atesty posiada zdecydowana większość produktów, które są dostępne w sklepach. Pod wykładzinę zaleca się stosowanie podkładów wyciszających i wyrównujących. Pamiętajmy jednak o tym, że ograniczają one wydajność podłogowego ogrzewania. Jak zatem można wywnioskować, montowanie wykładzin z pewnością nie należy do najłatwiejszych. 

Jak zbudowane są wykładziny dywanowe?

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć, jest budowa wykładzin dywanowych. Otóż składają się one z trzech warstw- podkładu, osnowy i runa. Ta ostatnia jest warstwą zewnętrzną, którą produkuje się z naturalnych, mieszanych lub sztucznych włókien. Pamiętajmy o tym, że rodzaj włókna z powodzeniem może zadecydować o jakości, cenie, wyglądzie i zastosowaniu wykładziny w wybranym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o osnowę, jest to warstwa nośna, którą wykonuje się z juty lub sizalu. Podkład natomiast (jest to najczęściej guma kauczukowa, gąbka, juta lub filc) decyduje o tym, na jakie podłoże może zostać położna wybrana wykładzina. Za najbardziej uniwersalne rozwiązanie uznaje się filc, bowiem może być stosowany właściwie na każdej posadzce. Egzemplarze z gąbkowym podkładem nadają się na podłoża twarde, najczęściej betonowe. Juta natomiast charakteryzuje się ponadprzeciętną odpornością na wysoką temperaturę, co w praktyce oznacza, że może sprawdzić się do ogrzewania podłogowego. Gumę kauczukową z powodzeniem możemy położyć na beton. W pokoju dziecięcym najczęściej wybiera się wykładzinę na podkładzie filcowym, który powszechnie uznawany jest za ocieplający. 

Jak w praktyce wygląda proces związany z montowaniem wykładziny?

Jeśli odpowiednio zajęliśmy się mierzeniem i przygotowaniem podłoża, wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak zająć się czynnościami właściwymi. W pierwszej kolejności należy rozłożyć wykładzinę i zostawić na 24 godziny. Dzięki temu całość się rozprostuje i będzie prawidłowo leżała na podłodze. Po upływie tego okresu możliwe jest klejenie wykładziny. W pierwszej kolejności należy zająć się rozprowadzeniem kleju. Następnie stopniowo rozwijamy na podłodze, jednocześnie dbamy o to, by docisk w każdym miejscu był odpowiedni. W sytuacji, gdy którakolwiek z części odstaje, to wystarczy, że zostanie odcięta. Zanim rozpoczniemy proces układania wykładziny, zwróćmy uwagę na kierunek runa. Montowanie wykładziny na taśmę nie jest najrozsądniejsze, jeśli jesteśmy zainteresowani zastosowaniem kilku warstw. Jak można zatem zauważyć, montowanie takiego materiału nie należy do najłatwiejszych. Jeśli więc nie posiadamy odpowiedniej wiedzy praktycznej w tym zakresie, wówczas konieczna może okazać się pomoc specjalistów. 

Oferujemy szeroko zakrojoną pomoc od początku procesu powstawania projektu, aż do zakończenia jego realizacji i obsługi po inwestycyjnej.

Adres

Os. Strusia 4
31-807 Kraków


ul. Popiełuszki 2D
32-050 Skawina

Social Media

All Rights Reserved © 2019 carpet.pl |  SEO by Wild Moose